شبیه سازی مقاله درخت تصمیم‌گیری در رشته برق قدرت و گزارش آن

Description:

ترجمه عنوان مقاله

استفاده از درخت تصمیم‌گیری برای تمایز بین “جریان هجومی” و “نواقصِ درونی” مبدّل‌ها

عنوان مقاله اصلی

decision tree based discrimination between inrush currents and internal faults in power transformer

 

چکیده

در مقالۀ مورد بررسی یک روش جدید برای تمایز بین جریان هجومی[1] (IN) و خطای داخلی[2] (IF) ترانسفورماتورها ارائه شده که براساس درخت تصمیم‌گیری (DT[3]) عمل می‌کند. ورودی الگوریتم حاضر، یک پریود از جریان تفاضلیِ IN یا IF است و خروجی‌های مطلوب، “0” برای IN ها و “1”  برای IF ها می‌باشد. DT در این مقاله با دادگان آموزشی متفاوت ومتنوعی آموزش داده شده و هم دقیق و هم مقاوم است. بنابراین در حیطۀ حفاظت از مبدل‌ها بسیار کارامد خواهد بود.

[1] Inrush Current

[2] Internal Fault

[3] Decision sTree

 

سیستم مورد مطالعه

سیستم مورد مطالعه شامل یک ژنراتور 2000MVA و ترانس 1000MVA (مبدل 500kV/220kV) است و در شکل زیر نشان داده شده است:

نسبت XR مواد، 10 است. ولتاژ سیم پیچ اولیه، R(pu) و L(pu) به ترتیب برابر 500kV و 0.09 و 0.003 است و سیم پیچ ثانویه 220kV و 0.09 و 0.003 است.  ساختار سیم پیچی بصورت ستاره-ستاره، ستاره-مثلث، مثلث-ستاره و مثلث – مثلث لحاظ شده. مطالعه برای هر دو جریان هجومی و نقص داخلی در حالت بی باری و بار کامل انجام شده است. حالت نقص داخلی در اتصال سیم پیچ به زمین و سیم پیچ به زمین و در حالت بی باری و بار کامل ایجاد شده. نرخ نمونه‌برداری برابر 960 Hz انتخاب شده. در حالیکه فرکانس برق مورد نظر 60 Hz است. در این صورت 16 نمونه در هر پریود خواهیم داشت. مطالعات در شرایط وجود نویز نیز انجام شده. نویز تصادفی با SNR بالای 20 dB به جریان تفاضلی افزوده شده. انتهای بار توسط یک خط انتقال 100 km به مبدل وصل شده که در ساختار مدار، با بلوک  مشخص شده است. بارِ مورد مطالعه 800MW و 500MVAR است.

شبیه سازی ها شامل 150 نوع مختلف تحریک با منابع مختلف با زوایای راه‌اندازی مختلف است و 150 نوع خطا (داخلی یا خارجی) در سیم پیچی اولیه یا ثانویه است (از قبیل اتصال فاز-فاز یا فاز-زمین) باز هم تحریک با منابع مختلف با زوایای راه‌اندازی مختلف می‌باشد.

 

 

سفارش پروژه دانشجویی

درخواست همکاری با ما برای انجام پروژه دانشجویی

معرفی رشته مهندسی برق

تماس با ما

درباره ما بیشتر بدانید

مشاهده نمونه کار های ما

سوالات متداول

 

 

300 حالت فوق در این گزارش شبیه سازی می شود. نواقص یا خطاهای داخلی بر حسب مدل شبیه سازی شده اند. محل اتصال کوتاه های موجود در سیم پیچی عموماً نزدیک بهم و کوتاه است. برای داشتن داده‌های یقینی، شبیه‌سازی خطای داخلی را با اتصال کوتاه کردن 2%،  4% و 6% از کل سیم پیچی مدل کرده‌ایم که در شبیه‌سازی، مرکزِ هر کدام از این اتصال کوتاه ها، که سبب خطای دور-دور می‌شوند، در محل 20% ، 50% و 80% از کل سیم پیچی قرار گرفته اند. مدل ترانسفورماتور باعث می‌شود خطای داخلی(دور-دور)، فقط در 10%-90% از طول سیم‌پیچ رخ دهد. خطای خارجی که دور-زمین هم نامیده می‌شود، در 20% ، 50% و 80% از طول سیم پیچ شبیه‌سازی شده. برای شبیه‌سازی جریان هجومی با مقادیر مختلفی از شار باقیمانده، مبدل را در بازه‌های زمانی مختلف از تغذیه قطع می‌کنیم. زاویه فاز را برابر 0, 30, … ,150 فرض می‌کنیم.

دانلود گزارش مقاله درخت تصمیم‌گیری

 

More screenshots:
بالا

با اشتراک گذاری در گوگل پلاس تخفیف بگیرید